Annak ellenére, hogy a hazai könyvtárakban alkalmazott integrált nagykönyvtári rendszerek „próbaüzeme” régen lejárt, azok a működésbeli sajátosságok és a használat során összegyűlt tapasztalatok, amelyek jellemezték a honosítás és adatkonverzió menetét, mindenképpen megörökítésre érdemesek. Persze: nem pusztán könyvtártörténeti, számítógépesítés-történeti szempontból jelentősek ezek, hiszen mögöttük van egy több éves könyvtárak közötti együttműködési, együttdolgozási tapasztalat, ami mindenképpen átadásra érdemes.

   Azok a könyvtárak, amelyek eljutottak közös katalógushoz, keresőfelülethez, és kimunkálták a különböző rendszerek közötti átjárhatóság feltételeit, eszközrendszerét, bizton vehetik maguknak a bátorságot, e téren ajánlásokat fogalmazzanak meg – mint ahogy ez a tervezett kiadvány vázlatában szerepel is.

   Nem tűnik önzésnek, hogy elsősorban saját rendszerük (Voyager/Corvina) és együttműködési körük (VOCAL) történetére helyezik a hangsúlyt, ráadásul ezt kiegyenlíti a körüljárt témához tartozó cikkek és weblapok gyűjteménye, amely szintén jelen van az elképzelések között.

   A felsőfokú könyvtárosképzés tanrendjében mindenütt szerepelnek az integrált könyvtári rendszerek, a tantárgy jelenleg elérhető egyetlen (internetes) jegyzetanyaga viszont régi (ha nem is teljességgel elavult), mindenesetre az e pályázatban hangsúlyt kapó sajátosságok egyikét sem taglalja. Ebben az értelemben is hézagpótló lenne a pályázatban vázolt, több „hordozójú” kiadvány, amely a szakma számára is fogalmaz meg közérdeklődésre számot tartó ismereteket.


A kiadványra vonatkozó pályázatot ez okból lelkesen támogatom.

   Budapest, 2004. március 22.

 
Fejős László
Könyvtári Intézet