3.1. A Corvina rendszer és moduljai

(e-Corvina munkatársai)

   A Corvina programcsomag kliens - szerver felépítésű. Központi gépe UNIX szerver, a rendszer adatainak tárolását a központi gépen futó Oracle relációs adatbázis kezelő rendszer végzi. A kliens munkaállomások Linux vagy Windows alapú számítógépek.

   A kliensek lokális hálózaton vagy Interneten keresztül csatlakozhatnak a központi gépek valamelyikéhez (akár egy másik intézmény szerveréhez is). Ez a felépítés széles skálán méretezhető a felhasználók igényei szerint mind a központi rendszer, mind a kliensek oldalán, hibatűrő alrendszerek használatával biztosítva a folyamatos rendelkezésre állást. A legnagyobb installációk esetén a nyilvános felhasználók számára egy külön front-end szerver biztosíthatja a keresések gyorsabb kiszolgálását.

   Akliensek kommunikációjukhoz saját protokollokat használnak, melyeknek leírását igény esetén átadjuk felhasználóinknak. Így lehetővé válik akár speciális célú kliensek felhasználóink által történő létrehozása is.

A Corvina rendszer moduljai

   A rendszer moduláris felépítésű, az egyes könyvtári munkafolyamatokat - a beszerzést, a folyóirat érkeztetést, az olvasói kereséseket, a katalógus karbantartást, a kölcsönzést és a vezetői információs rendszert - külön modulok valósítják meg. A rendszer integrált jellegét éppen az adja, hogy az egyik modulban bevitt adatok egy másik, kapcsolódó modulban azonnal láthatók és használhatók. Így például lehetséges, hogy az éppen megrendelt címek már az olvasói katalógusban is láthatók a megérkezés várható idejével egyetemben, vagy hogy a könyvek pillanatnyi lelőhelye a beérkezéstől a kölcsönzésig az olvasók számára is folyamatosan nyomon követhető.

Keresőmodul

   Az OPAC modul a piacon található rendszerek viszonylatában is igen kifinomult szolgáltatásokat nyújt. Rendelkezésre állnak kulcsszavas keresések a felhasználó által tetszőlegesen definiált indexekre (szerző, cím, tárgyszavak, kiadó, megjelenés éve, ETO, LCCN, ISBN, vonalkód, típus, nyelv, stb.), valamint böngésző keresés lehetséges szerző, cím, kontrollált tárgyszavak és egyéb tetszőleges adatelemek listájában.


1. ábra - Corvina általános keresőfelület

   A keresések a szokásos logikai operátorokkal (AND, OR, NOT) kombinálhatók, lehetséges a találati halmazok megőrzése és későbbi keresésben való használata. A rendszer széleskörű paraméterezhetősége folytán a keresési lehetőségeknek csak a felhasználó képzelete szabhat korlátot. Minden MARC mező indexelhető, és ezután keresésben használható. Lehetséges összetett indexek kezelése is, ugyanazon MARC mezők és almezők több indexben is szerepelhetnek. A keresőkérdések összeállítását a grafikus felület rendkívül egyszerűvé teszi, ugyanakkor a haladó felhasználók használhatnak CCL nyelvű kereséseket is.

   A keresések során lehetséges a csonkolási operátor használata, nemcsak a szavak végén, hanem azok elején is. A keresések során relációs és intervallum operátorok használata is megengedett.

   Az adatokat többféle formátumban jeleníthetjük meg a képernyőn, vagy a nyomtatón: rövid, normál, hosszú, az összes adatelemet tartalmazó MARC formában vagy cédulaformátumban. A rövid és a MARC formátum adott, a többi a felhasználó igényei szerint tetszőlegesen definiálható.


2. ábra - Rekordmegjelenítés hosszú formátumban

   A modul információkat nyújt az egyes példányok lelőhelyeiről, kölcsönzési állapotokról, valamint segítségével megtudhatunk speciális állapotokat is.(például ha egy könyv vagy folyóirat megrendelés alatt áll, elveszett, szállítás alatt van, stb.). Az olvasóknak arra is lehetőséget biztosít a program, hogy miután vonalkódjuk megadásával azonosították magukat, a számukra szükséges, de jelenleg nem elérhető könyveket előjegyeztessék maguknak.

   A modul képes a hagyományos módon katalogizált médiákhoz - az egykori katalóguscédulák számítógépes megfelelőihez - hozzárendelt, különböző digitalizált objektumok megjelenítésére is. Ilyenek lehetnek például a digitalizált hangfelvételek vagy azok egy-egy jellemző részlete, álló vagy mozgókép. Ezáltal lehetővé válik a könyvtárak legértékesebb - sok esetben az olvasók elől elzárt - különgyűjteményeinek nyilvános szolgáltatása is.

Katalogizáló modul

   A JavaCAT a JavaPAC-hoz hasonlóan az Interneten keresztül bármely Corvina adatbázishoz hozzá tud kapcsolódni, és onnan egy mozdulattal a katalógusszerkesztőbe tudja átvenni a kiválasztott MARC formátumú rekordot.

Rekordszerkesztés

   Adatok bevitelére a MARC rekordszerkesztő áll rendelkezésünkre. A modul nagyon részletes súgó szolgáltatásokkal könnyíti meg a MARC formátumú rekordok létrehozását. Ugyancsak ebből a modulból történik az authorithy funkciók indítása, valamint a multimédia jellegű információk összekötése a szabványos MARC rekorddal. A MARC szerkesztő tetszőleges bonyolultságú rekordok elkészítését teszi lehetővé. A használatot folyamatosan végigkísérik a súgók, melyek az éppen szerkesztett mező / almező vagy indikátor megnevezését írják ki. A MARC szerkesztőben a szokásos segítő szerkesztői funkciók (másolás, kivágás, törlés stb.) nemcsak menüből, hanem billentyű-kombinációval is használhatók. A speciális karakterek és diakritikus jelek bevitele egyaránt megtehető menüből és billentyűkombinációval. A modul többszintű biztonsági rendszere óvja az adatbázist az illetéktelen hozzáféréstől. Lehetőség van a központi szervertől független, önálló munkavégzésre is. Így egy könyvtár, fiókkönyvtár katalogizálhat akár egy önálló, hálózatba nem kapcsolt PC munkaállomáson is, s az elkészült rekordokat akár lemezen is eljuttathatja a központi adatbázisba. Más esetben csak a katalogizálás i deje alatt nem használja az egyébként meglévő Internet kapcsolatot, amit csak a rekordok elkészültekor nyit meg, s a kész rekordokat akkor már egy kattintással a központi szerver munkafájljába mentheti el. A központi rendszer az adatbázis adminisztrátora még ellenőrizheti az elkészült rekordokat, majd egyesítheti a központi adatbázissal.


3. ábra - Katalogizáló modul bejelentkezés
Authorithy kontroll - szabványos alakok kezelése

   A Corvina által biztosított authority kontroll funkció biztosítja a szabványos névalakok használatát MARC authority rekordokon keresztül. A szerző, tárgyszó és cím jellegű mezők egységesítése egyszerű folyamattá válik a modul használatával, az olvasóknak áttekinthető és egyértelmű adatokat nyújtva. Az utalókon keresztül szabványos formában építhetők vagy alkalmazhatók már kész hierarchikus tárgyszó rendszerek a saját katalógusban. Egyedülálló funkció a névalak egységesítés és a global update is, melynek során egy-egy kattintással lehet a hibás névalakokat helyesre cserélni az összes kapcsolódó bibliográfiai rekordban.

Háttér adatbázisok használata

   A Corvina lehetőséget ad több adatbázis egyidejű megnyitására, az azokban való keresésre és adatátemelésre a katalógus modulba. Ez a funkció rendkívüli módon megkönnyíti a helyi adatbázisok kiépítését, hiszen a már meglévő bibliográfiai háttér adatbázisokban a megszokott keresőprogrammal keresve a megtalált rekordban csak a helyi jelzeteket kell megváltoztatni.

   Jelenleg már több háttér adatbázis is rendelkezésre áll. A Corvina lehetőséget ad a Széchenyi Könyvtár által összeállított Magyar Nemzeti Bibliográfia (MNB) illetve a MOKKA és VOCAL adatbázis online használatára. Ezekben az adatbázisokban a keresés ugyanúgy történik, mint akármely más Corvina adatbázisban, a találatok egy mozdulattal átemelhetőek a Corvina rekordszerkesztő moduljába. Ez nagy mértékben megkönnyíti a katalogizálási munkát, mivel az OSZK által bevitt adatokat már csak a helyi jelzetekkel kell ellátni.

   Ezek az adatbázisok szinte teljesen szükségtelenné teszik eredeti katalógus rekordok létrehozását.

Elektronikus és csatolt dokumentumok kezelése

   A Corvina hatékonyan támogatja az elektronikus dokumentumok és egyéb objektumok csatolását a bibliográfiai rekordokhoz. A rendszerbe integrált szkennelő alkalmazás segítségével katalogizálás közben elvégezhető a dokumentum beszkennelése, amelyet automatikusan csatol a rekordhoz, miközben eltárolja a biztonságos háttértárban. A rendszer lehetőséget biztosít az előzetesen beszkennelt dokumentumok manuális vagy automatikus csatolására is. Az objektumok tárolására is többféle biztonságos megoldást kínál a rendszer.

Kölcsönzés

   A JavaCIRC a CORVINA integrált könyvtári rendszer kölcsönzési modulja, amely alkalmas valamennyi kölcsönzési tranzakció - beiratkozás, kiadás, hosszabbítás, visszavétel, előjegyzés - ellátására, támogatja a kölcsönzéssel kapcsolatos munkafolyamatokat: felszólítást, perlést, az olvasók és a kölcsönzési egységek adatainak kezelését.

   A modul felváltja a kölcsönzési munka hagyományos nyilvántartásait:


4. ábra - Olvasó nyilvántartás

   A Corvina rendszer nagyon részletes kölcsönzési politika beállítását teszi lehetővé. Ebben megadható az olvasó és példány kölcsönzési kategóriák összerendelése, a kölcsönzésre jogosító helyszín, a kölcsönzés időtartama, a hosszabbítások lehetséges száma és ideje, a számolt büntetési tételek esedékességének ideje és mértéke, valamint a türelmi idő. Lehetséges speciális kölcsönzési időtartamok bevezetése, például az éjszakai (overnight) kölcsönzés is. A kölcsönzés teljes munkafolyamata konzisztens egészet képez, az olvasói és példányletiltások automatikusak (amennyiben esedékessé válnak). Ugyanakkor kézzel is tehetők letiltások speciális események esetén. A visszavétel során a speciális kezelést igénylő művek (előjegyzési pult, kötészeti visszahívás stb.) külön figyelmeztetést adnak a kölcsönzőnek.

   Tekintettel a kölcsönzési adatok és a folyamat bizalmas jellegére, számos biztonsági réteg szolgál az illetéktelen felhasználás kizárására. A kölcsönzői munkatársak egyedi azonosítása egyúttal egyedi beállításokat is lehetővé tesz, melynek alapján megadható egy munkatárs jogosultságainak listája. A három alapvető jog (törlés, új beírás, módosítás) több mint harminc kategóriában állítható be, például az olvasói adatok, az előjegyzések, a hosszabbítások, bekérések és visszahívások területén.

   Másik lényeges biztonsági tulajdonság az, hogy a kölcsönzési tevékenység terminálhoz kötött, azaz csak a feljogosított terminálokon indul el a kölcsönzési modul. Ezen túlmenően az egyes terminálokon használható funkciók (kölcsönzés, visszahívás, olvasók kezelése, példányok kezelése, hosszabbítás, bekérés és visszahívás) is megadhatók a kölcsönzési terminálok konfigurációja során. A kölcsönzési modul által beállított kölcsönzési státusz természetesen az OPAC modulból is megtekinthető. A kölcsönzési modul működéséhez elengedhetetlenül szükséges nyitvatartási naptár gyakorlatilag tetszőleges bonyolultságú nyitvatartási algoritmust képes kezelni.

Beszerzési modul

   A JavaACQ a CORVINA integrált könyvtári rendszer szerzeményezési modulja, amely alkalmas az állománygyarapítással kapcsolatos összes munkafolyamat - kiválasztás, előszerzeményezés, rendelés, érkeztetés, reklamáció - ellátására, támogatja az állományapasztást, az állományellenőrzést és az állományból való törlést.


5. ábra - Megrendelések nyilvántartása

   A program a gyarapítás egész folyamatát hatékonyan támogatja. Ennek lépései a következők:

   A folyamat tetszőleges fázisban indítható, így a program egyformán támogatja a tervszerű gyarapítást, az azonnali vásárlást és az ajándékozás különböző eseteit is. Az egyénre szabott jogosultsági rendszer biztosítja, hogy a felhasználók csak a számukra engedélyezett - lelőhelyektől és dokumentumfajtától függő - funkciókat hajthassák végre. A folyamat egyes fázisai támogatják a modern kommunikáció eszközeit: mind a bejelentések, rendelések, reklamálások történhetnek elektronikus levelezés útján is.

   A gyarapítási modul támogatja a pénzügyi tervezés és elszámolás folyamatait is. Négydimenziós hierarchikus költségkeret-rendszerben lehet követni a pénzek felhasználását. A rendszer kezeli a devizás vásárlásokat és az adókat is.


6. ábra - Költségkeret kategóriák

   A Corvina rendszer kiváltja a leltározással kapcsolatos hagyományos nyilvántartásokat. A rendszer több leltárkönyvet kezel egyidejűleg, lehetőséget biztosítva az automatikus és manuális leltáriszám-kiosztásra is. Vonalkód-olvasó használatával leegyszerűsödik az állományellenőrzés folyamata is.

Folyóirat modul

   A modul végzi a folyóiratok példányainak érkeztetését, lehetővé teszi állapotuk folyamatos követését a megrendeléstől a szállításon át a megérkezésig. Támogatja a reklamáló levelek automatikus létrehozásának részletes beállítását. A modul alkalmas a kötészeti munkák elvégzésének nyomon követésére is. A kurrens példányok az archiválás során úgynevezett holding információkká alakulnak át, ezzel az olvasók számára áttekinthetőbb képet adva egy folyóirat teljes állományáról. A folyóiratok érkeztetésének tetszőlegesen bonyolult mintája adható meg, kivételekkel és az indexek, mellékletek természetes kezelésével. A beérkezett folyóiratok úgynevezett körözési listákon témakörök szerint csoportosíthatók, és továbbküldésük valamint a pillanatnyi lelőhelyük regisztrációja szintén a modullal végezhető.


7. ábra - Folyóiratséma-szerkesztés
Vezetői információs rendszer - jelentések készítése

   A jelentések, statisztikák készítése részben az adatbázis kezelő rendszer report funkcióján alapul, részben Perl nyelven írt modulokon. Ennek használatához ad egyszerűen kezelhető grafikus felületet a modul. A jelentések és statisztikai kimutatások mind SQL nyelven készültek, így a könyvtár igényeihez szükség esetén gyorsan módosíthatók. A leggyakrabban használt jelentések: lejárat, bekérés, visszahívás, büntetések, kölcsönzési statisztikák nyomtatása (kiugró használati arányok, kölcsönzési aktivitás, beiratkozások), stb. A modul lehetőséget ad a statisztikák körének tetszőleges bővítéséhez is. A felmerült igényeknek megfelelően a jelentések megtekintése és nyomtatása Web böngészőn keresztül történik, így nincs szükség semmilyen kliens telepítésére a lekérdező számítógépén.

Rendszeradminisztráció

   A rendszeradminisztrációs modullal végezhető el az összes modul paramétereinek beállítása. A modul szintén grafikus felületet használ, így a kritikus munkát nagymértékben egyszerűsíti. Itt végezhető el az egyes modulok felhasználó azonosítóinak, jelszavainak és felhasználói konfigurációinak beállítása.