A Corvina integrált könyvtári rendszer kereső – OPAC - modulja lehetővé teszi:
könyvek azonosítását,
a példányok helyének megállapítását,
kölcsönzési információk lekérdezését.
Corvina OPAC használata:
Az OPAC-ban könyvekre, CD-ROM-okra és részben folyóiratokra egyaránt lehet keresni a könyvtár honlapján feltüntetett adatbázisokban.
A kereséseket ékezethelyesen kell megadni.
Névelőket, kötőszavakat (a, az, és, the, der, stb.) nem kell beírni.
Lehetőség van a beírt kereső-kifejezés csonkolására. A kérdőjel a kereső-kifejezésben egy, bármilyen karaktert helyettesíthet. Nulla, egy vagy több karakter százalékjellel helyettesíthető. Csonkolás a kifejezés elején és végén, valamint a kifejezésen belül is biztosított.
A kereső képernyő látszólag úgy néz ki, mint egy űrlap. Nem szükéges minden adatot megadni! Ha a szerző neve egyedi, elég lehet a vezetékneve és esetleg egy fontos (kulcs)szó a címből. Minél sajátosabb, csak a műre jellemző szót ismerünk, annál kevesebb szó elegendő a megkereséséhez. A képernyő által felkínáltak (szerző, cím, tárgyszó, kiadó, ISBN, ISSN, ETO szám, raktári, kiadási év, nyelv, dokumentum típusa, lelőhely) csak lehetőségek, amelyek aszerint használandók, amilyen információ a műről birtokunkban van.
Logikai operátorok segítségével – "és", "vagy" – szükíthetjük, ill. bővíthetjük a keresést.
A keresést indíthatjuk, ha az egérrel az "Keresés" szóra kattintunk, vagy az Enter gombbal.
Ha kölcsönözni szeretnénk, a könyv szerzőjén, címén kívül az ETO számot és a raktári számot célszerű kiírni.
WebOPAC sajátosságai:
Az induló ablakban elsőként a megfelelő adatbázist kell kiválasztani.
Az adatbázis kiválasztásánál választhatunk a kulcsszavas és a böngésző keresés között. Böngésző keresés esetében az indexben lapozhatunk. Az alapérték a kulcsszavas keresés.
Minden előző ill következő oldal a felső menüsor "Előre" ill. "Vissza" gombjától érhető el.
Új keresés a "Keres" gombra kattintással indítható.
A dokumentumok részletes adatait a sor elején lévő kis kocka kijelölésével jeleníthetjük meg hosszú formátumban, ill. kölcsönzési státusza szerint.
A rekordok a "Letölt" gomb megnyomásával különböző formátumokban letölthetők (kijelölés szükséges)
Elektronikusan is elérhető dokumentum esetében a megadott URL-címre kattintva közvetlenül csatlakozhatunk az internetes forráshoz.
JavaPAC sajátosságai:
A program az asztalon található JavaPAC parancsikonnal indítható.
Indításkor az alapértelmezett adatbázisban, azaz a Nyugat-Magyarországi Egyetem könyvtári központi adatbázisában kereshetünk.
A felső menüsor "File" legördülő menüjén belül az "Újrakapcsolódás" teszi lehetővé más adatbázisokban, könyvtárakban való keresést.
A találati listából az egyes művek részletes adatai a megfelelő sorra való dupla kattintással kaphatók meg, ezután tovább választhatunk különböző megjelenítési formátumokból: normál, hosszú, cédula, MARC és kölcsönzési státusz.
A rekordok kijelölés után ("Enter" gomb lenyomásával) letölthetők ill. nyomtathatók a "File" legördülő menüjéből különböző formátumban.