Útmutató
A tananyag szerkezete és felépítése azt a célt szolgálja, hogy egy könnyen tanulható, átlátható, feldolgozható tananyag legyen. Minden elektronikus tananyagot modulokra osztottam, melyek segítségével kisebb egységekben sajátítható el a teljes ismeretanyag. Minden modulhoz több gyakorló feladat is tartozik, melyek segítségével gyakorolható az elektronikus tananyagból megszerzett tudás. A tananyag online tananyag, vagyis a használatához állandó internetkapcsolatra van szükség.
A tananyagban természetesen mindenki számára vannak nehezebben és könnyebben tanulható részek is.
Hasznos lehet, ha a hallgató az elméleti részeknél felidézz egy példát és ahhoz kapcsolódva rögzíti az adott ismereteket. Ha nagyon felkeltette az érdeklődését a tananyag tartalma mindig hasznos az interneten keresni a témához további ismereteket is. Természetesen, amikor bővebb magyarázatra van szükség a tananyagban mindig talál kiegészítő linkeket és forrásokat és ezen kívül az adott tartalomra internetes keresőbe is rákereshet.
A tananyag jellemzői:
- A hallgatók önálló munkájára épül éppen ezért a hallgatók felelőssége a szokásoshoz és a hagyományos tanulási formákhoz képest jóval nagyobb
- Természetesen a hallgatók minden segítséget megkapnak az önálló tanuláshoz
- A hallgatóknak figyelniük kell a követelményekre és az útmutatóra, a tananyagot ezek figyelembevételével dolgozzák fel
- A hallgatók folyamatosan foglalkozniuk kell a tananyaggal
- A hallgatóknak használniuk kell különböző tanulási segédanyagokat
- A hallgatók saját maguk állítják fel a tanulás ritmusát
- gyakorlati tanácsok
- a tanulási idő helyes megválasztása - célszerű délelőtt vagy kora délután, evés után, minden nap nagyjából ugyanabban az időben
- a tanulás helye - célszerű asztalnál, ülve tanulni
- a tanulás módszere - célszerű egyszeri elolvasás után, kijegyzetelni, kiemelni, bejelölni a számunkra fontos információkat, esetlegesen saját példákat írni mellé és újra elolvasni. A tanulás során a koncentráció fontossága elengedhetetlen, ha el szeretnénk sajátítani a tananyagot.
- A hallgatóknak különböző gyakorló és ellenőrző feladatokat kell megoldaniuk.[1]
A számítógép előtt azt interneten keresztül, kényelmesen otthonról elérhető mindaz, amiért a hagyományos oktatási formában még a tanteremben végig kellett ülni az előadásokat.
Ellenőrző kérdések:
A tananyagrészek végén különböző kérdések jelennek meg, amelyeket önállóan megválaszolva a hallgató ellenőrizheti saját tudását.
Offline tevékenységek:
A hallgató látja a feladatot, de nem tud beleszerkeszteni, beleírni és állományt feltölteni. Csak a tesztek kitöltésénél tudja az előre megírt válaszokat kiválasztani.
A hallgató helyes válasz esetén motiváló szöveget kap, míg ha a válasza helytelen, akkor újra át kell néznie a fenti tartalmat és újra megpróbálni a gyakorló feladatot, tesztet.
Tanulási tanácsok
A tananyag tartalmának feldolgozásakor, bármire vonatkoztathatnak, keressenek saját tapasztalatot, eseményt, történetet, írják le a saját véleményüket, amely az adott témához kapcsolódik, ezzel jobban tudnak azonosulni és később a leginkább a saját példákra fognak emlékezni.
A tanulásra fordítható idő elsősorban ajánlás, ettől természetesen el is lehet térni, hiszen mindenkinek más-más a tanulási szokása és módszere. Például ha a tananyag elolvasása közben jegyzetel, többször újra megnézi az adott leckét, ezzel mélyebben feldolgozza és így biztosan több időre lesz szüksége.
A hallgató teremtse meg a nyugodt tanuláshoz hozzátartozó körülményeket, hogy jobban tudjon koncentrálni (hely, időszak, szükséges eszközök, világítás, stb.)
Érdemes az ellenőrző kérdéseket később többször is elővenni és újra megválaszolni. A tanult ismereteket átbeszélni egy kurzustárssal is ez jóval hatékonyabbá teszi a tanulást, így jobban elmélyül az ismeret és azt később könnyebben fel tudjuk majd idézni.2]
[1] E- learninges tananyagfejlesztés módszertani kérdései a felsőoktatásban: http://goo.gl/eTwv0b [Letöltés ideje: 2014.03.08.]
[2]Tanulási útmutató: e-lerning típusú minősített továbbképzési programok tananyagának feldolgozásához: http://vtki.uni-nke.hu/uploads/media_items/tanulasi-utmutato-e-learning-tananyaghoz-20130829.original.pdf [Letöltés ideje: 2014.03.08.]
Útmutató néhány fontosabb adatbázis használatához
A Thomson Reuters cég terméke. Hivatkozások összegyűjtésére épülő adatbázis.
A következő szolgáltatásokat nyújtja:
- Science Citation Index (SCI) - folyóiratok
- Social Science Citation Index (SSCI) - folyóiratok
- Arts and Humanities Citation Index (AHCI) - folyóiratok
- Conference Proceedings Citation index - Science; Social Sciences and Humanities - konferenciaközlemények, idézettséggel együtt
- Book Citation Index - könyvek
- Chinese Citation Index - folyóiratok
- Data Citation Index - adatgyűjtemények idézettségének nyilvántartása.
Keresési lehetőségek:
- Search: közlemények keresése. Ékezet nélkül lehet keresni. Több adatmező tartalmának együttes keresése az AND operátor használatával lehetséges.
- Author Search: szerzői névre keresés. A szerző írásai jelennek meg. Van lehetőség táblázat megjelenítésére is, amely az adott szerzőhöz tartozó cikkeket az intézmény, a kutatási területek és a publikálási évek alapján különíti el.
- Cited Reference Search: irodalomjegyzékek keresése az idéző közlemények a felvett közlemények irodalomjegyzékében elérhetőek.
- Advanced Search: parancsnyelvi keresés. A különböző kereső kifejezéseket logikai operátorok segítségével tudjuk kombinálni.
A Web of Science egy bibliográfiai adatbázis, ezért nagyrészt teljes szövegeket nem tartalmaz, csak a dokumentumok adatai tudjuk letölteni. Azonban előfordulhat, hogy van, és ha így van, akkor a dokumentumok adataiban szerepel, a teljes szövegre mutató egyedi azonosító - DOI (Digital Object Identifier).
A találatok több formátumban is letölthetők, és például a saját letöltött (Save) formátumát az MTMT adatbázisba is fel tudjuk tölteni. Absztrakttal vagy absztrakt nélkül a hozzájuk tartozó irodalomjegyzéket (Cited References) is le tudjuk tölteni.
A publikációkat idéző dokumentumokat célszerű tanulmányonként letölteni, mert így nem veszítik el kapcsolatukat az idézett tanulmánnyal.
Az összegyűjtött hivatkozások kapcsolódási típusai:
- Times Cited: az idéző közlemények;
- Cited References: irodalomjegyzék (idézett irodalom)
- [view related records]: kapcsolódó közlemények (az idézett irodalmat idéző irodalom).
Az Elsevier kiadó terméke. A szakirodalom és tudományos webforrások absztrakt és citációs adatbázisa. Az adatbázis információforrásokat tartalmaz, melyeket szakirodalmi hivatkozásokon keresztül lehet elérni.
Az adatbázis használatához részletes leírás és segítség: Keresési tippek (Search tips), Súgó (Help), Oktató anyagok (Tutorials).
A Dokumentumkeresésben (Documentum Search) egy kitöltendő mező jelenik meg, természetesen van lehetőség további mezők hozzáadására is „Add search field" segítségével. Az is kiválasztható, hogy melyik adatmezőkben keressen a rendszer.
A „Secondary document" - Másodlagos dokumentumok - linkről érhetők el az idéző művek.
Az „elsődleges" „View Scopus documents" - Scopus dokumentumok megjelenítése.
Természetesen a találati listák szűkíthetők, a dátum már keresés előtt megadható.
Idézeteken keresztüli kapcsolódás:
- View references (az absztrakt fölött): irodalomjegyzék, a művek és hivatkozások link formájában érhetők el;
- Cited by since 1996: a műre idéző hivatkozások a legújabb idéző megjelenik, a hivatkozások számára kattintva továbbiak is elérhetőek;
- Related document: a közös szakirodalmi hivatkozások, amelyek a legtöbb irodalomjegyzékben szerepelnek. Minden kapcsolódó tétel megjelenítése (View all related documents link), vagy amik rendelkeznek Scopus azonosítóval (select the shared references to use link).[1]
A NymE Központi Könyvtára által nyújtott szolgáltatás: online Erdészeti Tallózó a könyvtár honlapján a baloldali menüsorban (felülről a második) érhető el
A tallózó az erdészet, környezetvédelem és határterületek témájában megjelenő információkhoz biztosít gyors és kényelmes hozzáférést.
Az összeállítás alapja a magyar- és idegen nyelvű, elektronikus és nyomtatott szaklapokban, egyéb folyóiratokban, napi sajtóban és más információforrásokban közölt cikkek, összefoglalók, folyóirat tartalomjegyzékek, hírek és egyéb közlések. A tartalom két hetente frissül.
Az "Erdészeti Tallózó" weblapján lehetőség van az ismertetett cikk kérésére, elektronikus illetve nyomtatott formában.[2]
[2] Erdészeti tallózó ismertető: http://ilex.efe.hu/ [Letöltés ideje: 2014.03.16.]